OrganicValley726x88
Loading...
You are here:  Home  >  Grazing Management  >  Current Article

Which Feed Is A Better Value?

By   /  October 24, 2016  /  2 Comments

We put together a feed cost comparison calculator for you!

    Print       Email

Let’s say you had a droughty year and winter feed is in short supply.  One option is to reduce your herd size to match the amount of feed you have. We’ve written about that here. Another option is to buy feed.

Knowing that the cost to feed a cow can be the largest percentage of your annual production costs, you’ll naturally look for the best feed you can find for the lowest price. The problem is that different feeds have different dry matter, crude protein and total digestible nutrients (TDN). So when comparing several options, knowing the price per ton of TDN or Crude Protein will help you compare apples to apples.

As an example, let’s say you have a choice between low-quality hay that is 88% dry matter (DM) and is 6% crude protein (CP) of the dry matter (as-fed dry matter). That costs $56 per ton. There’s also alfalfa/grass hay at 88% dry matter and 16% crude protein for $180 a ton.  Here’s what the math looks like for comparing the cost per pound:

cost-per-nutrient-math3

 

If the value of the hay is provided in Total Digestible Nutrients, you would replace the Crude Protein percentage with the TDN percentage.

The math isn’t hard, and if you remember the formula, it’s something you can do on the back of an envelope while you’re out looking at feed. Or, if you’re in front of your computer and just want to be able to plug in numbers, I made you a little Xcel spreadsheet calculator to do that.

Here you go. Just click on the picture and download it:

feed-cost-comparison-calculator-pic

What Do Your Livestock Need?

You also know that different livestock have different nutritional requirements through the winter. No matter what, you need to meet your herd’s needs. Feeding very poor hay can limit production significantly.

So once you’ve compared costs of the feeds available, you’ll also think about what your operation needs to keep the livestock healthy and growing through the winter. That may mean that price isn’t the only factor. Or, if the price is right, you might choose a lower-quality, less-expensive feed and then buy an additional supplement for those livestock that need it. You can use the calculator or the formulas to figure the added cost of the supplement to see what that does to your bottom line.

If you’re anything like me, this whole process may make your head feel a little tight with all the thinking you’re doing. But it will be worth it in the end, and hopefully this makes it a little easier for you.

featuredgotamatch2

Save

Save

Save

Save

    Print       Email

About the author

editor and contributor

Kathy worked with the Bureau of Land Management for 12 years before founding Livestock for Landscapes in 2004. Her twelve years at the agency allowed her to pursue her goal of helping communities find ways to live profitably AND sustainably in their environment. She has been researching and working with livestock as a land management tool for over a decade. When she's not helping farmers, ranchers and land managers on-site, she writes articles, and books, and edits videos to help others turn their livestock into landscape managers.

2 Comments

  1. Morlu Korsor says:

    This article is very informative and good for livestock farmers. Thanks for publishing it.

  2. Gene Schriefer says:

    SDSU has a Feedstuff Calculator App that comparies cost per unit of TDN and Protein, but no livestock requirement, runs on your phone, little easier than whipping out the laptop at the hay auction. . .

Print

You might also like...

Figure 2. Cattle grazing swathed intermediate wheatgrass in January at the Wagner Ranch near Chamberlain, SD. Ungrazed swaths are on the right and grazed swaths are on the left. Photo by T. Gompert.

Swath Grazing: Extending the grazing season

Read More →